Vrei să explorezi bijuteriile arhitecturale ale României, în timp ce aprofundezi istoria fascinantă pe care o încapsulează? Îți propunem să vizitezi 3 dintre cele mai frumoase conace de la noi din țară și să te lași purtat într-o călătorie în timp, marcată de povești captivante. Iată care sunt propunerile noastre.
Cula Greceanu, județul Vâlcea
![](https://blog.travelminit.ro/wp-content/uploads/2024/02/1-8-1024x536.png)
Cula Greceanu este unul dintre cele mai frumoase edificii de acest tip din România și face parte din Complexul Muzeal Măldărești, situat la 4 kilometri de Horezu. Construită în secolele al XVII-lea și al XVIII-lea, clădirea boierească se remarcă prin înălțimea sa, ferestrele mici și logia ornată cu coloane brâncovenești. Interiorul culii este conceput pentru a răspunde necesităților unei curți boierești în caz de asediu, având pivnițe adânci pentru provizii și adăpost pentru animale, precum și un puț pentru apă. Olga Greceanu, ultima proprietară, a lăsat o amprentă puternică asupra clădirii, pictând pereții din salonul de primire cu scene care înfățișau istoria familiei.
Citește și: Via Transilvanica: atracții pe care le poți descoperi pe parcurs
Conacul Popeci, județul Dolj
![](https://blog.travelminit.ro/wp-content/uploads/2024/02/2-9-1024x536.png)
Conacul Popeci se găsește în satul Padea, la aproximativ 38 km distanță de Craiova. Povestea sa începe din anul 1907, când a fost proiectat de arhitectul Ion D. Berindey în stil eclectic francez, la cererea bancherului N. N. Popp, căruia i-a servit drept reședință. În anul 1932, conacul a devenit celebru datorită scriitorului român Alexandru Kirițescu, care a plasat acțiunea piesei sale “Gaițele” în acest loc pitoresc. Pe parcursul perioadei comuniste, Conacul Popeci a trecut printr-o perioadă dificilă, însă începând cu anul 2013, acesta a fost restaurat și readus la gloria sa de odinioară de către familia Popeci.
Conacul Apafi, județul Sibiu
![](https://blog.travelminit.ro/wp-content/uploads/2024/02/3-11-1024x536.png)
Satul Mălâncrav din comuna Laslea este o comoară culturală care a trecut cu brio testul timpului, păstrându-și tradițiile și meșteșugurile vii, de-a lungul multor secole. La marginea satului, lângă biserica fortificată evanghelică cu murale gotice, se găsește conacul Apafi, o bijuterie arhitecturală, construită în secolul XV, de către familia regală maghiară cu același nume. În timp, acesta a fost reședința lui Michael Apafi, Domn al Transilvaniei, iar apoi reşedinţă a succesorilor acestuia şi a familiei nobiliare Bethlen. În 2007, după o perioadă de renovări ample, conacul și-a deschis porțile publicului larg. Lucrările de restaurare au urmat planul original din din secolul al XVIII-lea, incluzând cinci dormitoare, o sufragerie și o bibliotecă impresionantă.
Dacă plănuiești un sejur în România în următoarea perioadă, intră pe www.travelminit.ro și găsește cele mai bune opțiuni de cazare pentru tine.